Renkamės rutulius

Pagavote kampą kaip žaidžiama petankė? Nusibodo skolintis rutulius? Norite įsigyti savo asmeninius? Tikiuosi šitas straipsnis padės jums susivokti kokie būna rutuliai.

Kaip jau minėjau prieš tai buvusiame straipsnyje rutuliai gali būti skirti laisvalaikio pasižaidimui ir oficialioms varžyboms. Laisvalaikio žaidimui rutuliai dar skirstomi į lauko ir vidaus.

Pradėkime nuo laisvalaikio rutulių.  Tai nebrangūs rutuliai, skirti laisvalaikio pasižaidimui, neturint didesnio tikslo petankėje, tiesiog maloniam laiko praleidimui su draugais. Jie dažniausiai yra vienodo dydžio ir svorio, metaliniai su smėlio užpildu. Gali būti blizgūs su chromo paviršiumi arba juodai dažyti. Metalas, iš kurio jis pagamintas, dažniausiai bus iš prastesnės kokybės nei varžybų rutuliai. Paviršius greitai braižosi, rutuliai neprižiūrimi linkę greitai rudyti. Tokių rutulių kaina pavyzdžiui Decathlon 8-20 eur.


Vaikams labiau tinkami yra plastmasiniai, vandens ar smėlio pripildyti, įvairiaspalviai rutuliai, skirti žaisti tiek lauke tiek viduje.

Dar viena rūšis išskirtinai vidaus rutulių yra iš PVC medžiagos pagaminti rutuliai. Jų svoris ir dydis yra artimesnis varžybiniams rutuliams, būna 72-74 mm/ 680 g svorio. Puikiai tinka šaltiems žiemos vakarams, kai nėra galimybės treniruotis žaisti lauke. Jie yra pakankamai minkšti ir nekelia grėsmės namų grindims ar sienoms. Tiesa, jie nepigūs – 6 rutulių komplektas kainuos 60-80 eur.

Dabar pereikime prie oficialioms varžyboms skirtų rutulių. Klausimas gali kilti kuo tie rutuliai tokie ypatingi, kad būtent su jais reikia žaisti oficialiose petankės varžybose? Esmė tame, kad jie buvo sertifikuoti Tarptautinės Petankės Federacijos (FIPJP), naudoti jos sankcionuotose turnyruose. Jiems yra keliami griežti standartai: jie visada turi būti tuščiaviduriai, turi patekti į apibrėžtas dydžių ir svorių ribas; diametras 70.5-80 mm ir  svoris 650-800 g. Ant rutulių turi būtinai matytis svoris ir unikalus numeris. Komplektą sudaro 3 rutuliai.

Vaikai 11 metų ir jaunesni varžybose gali naudoti „junior“ rutulius kurie yra 65 mm diametro ir 600 g svorio.

Renkantis sau petankės rutulius reikia pirma pasirinkti: kompaniją, kurios rutulius jūs norėtumėte įsigyti (apie kompanijų istoriją, kada nors vėliau). Didžiausias pasaulyje rutulių gamintojas yra La Boule Obut. Jie siūlo didžiausią pasirinkimą rutulių ir  užima apie 80 proc. rinkos. La Boule Bleue – kompanija iš Marselio,  gaminanti rutulius nuo 1904 m. La Franc Boule – Tailando firma, siūlanti vienus iš pigiausių varžybinių rutulių.

KTK – naujausias rutulių gamintojas rinkoje, savo veiklą pradėjo tik 2009 m., tačiau vykdantis gana sėkmingą plėtrą, remdami geriausius petankės žaidėjus (tiesa, geriausias pasaulio žaidėjas neseniai perėjo iš KTK į Obut). Rutuliai turi išskirtinį “saulutės/žvaigždės” dizainą. MS Petanque – prancūzų firma, įžymi savo rutuliais „vėžliukais“. Taip pat Geologic – naujas žaidėjas, rinkoje siūlantis vienus iš pigiausių oficialių rutulių.

REKOMENDACIJA: pasiskolinkite iš senbuvių, pabandykite pažaisti su įvairiais rutuliais, neskubėkite pasirinkti. Firmos, kurios siūlo didesnį pasirinkimą, beveik visos turi panašių parametrų rutulius, taigi firmos pasirinkimas yra labiau dizaino reikalas. Aišku, jei norisi „vėžliukų“ ar Obut ATX (petankės Mercedes atitikmuo) tada kompanijos pasirinkimas lengvesnis.

REKOMENDACIJA: pradžiai nerekomenduočiau investuoti daug į pirmus rutulius. Kadangi jūsų žaidimo stilius laikui bėgant tikrai keisis ir gali būti, kad ir brangiai kainavę rutuliai neprilips prie rankos. Mano rutulių kaita buvo nuo 75mm/750g į 74mm/700g, į 74mm/690, į 73mm/680g. O ATX pabandžius su jai žaisti man neprilipo. Geriausia pabandykite paieškoti naujų nebrangių, arba geresnės kokybės dėvėtų rutulius. Petankės senbuviai Lietuvoje tikrai turi ne po vieną komplektą.

Pagal savo žaidimo stilių reikėtų pasirinkti kokio dydžio bus rutuliai. Čia reikalas slidus. Kaip rašiau anksčiau aš pats ilgai ieškojau rutulio atitinkančio mano leteną. Vienam iš užsienio blogų radau gerą paaiškinimą: „rinktis rutulius kaip rinktis batus – reikia pabandyti kol rasi sau tinkančius parametrus. Bet ką rekomenduoja gamintojai renkantis rutulį? Obut rekomenduoja:

  • Pirma paprasčiausiai suimkite rutulį kaip parodyta nuotraukoje žemiau ir apverskite ranką, jei rutulys nekrenta, jau gera pradžia
  • Vertinant rutulio diametrą vizualiai, paimamas rutulys delnu į viršų ir žiūrima. Jei rutulys, vizualiai brėžiant tiesę nuo riešo link rodomojo piršto per rutulio vidurį, kerta piršto vidurinę pagalvėlę – jis jums per mažas. Metimo metu pastebėsite, kad rutulys dažnai užkliūva už pirštų. Jei minėta tiesė eina per piršto paviršių – rutulys jums per didelis ir dažnai iškris iš rankos dar prieš baigiant jums pilną mostą. Trečias variantas – rutulys kaip tik.
  • Trečiu variantu Obut rekomenduoja naudotis jų skaičiuokle, kur įvertinus jūsų vidurinio piršto ilgį ir poziciją, kurioje žaisite, jums bus rekomenduotas tinkamas dydis (man vėl rekomendavo 75mm, negaliu sutikti nors tu ką)

Kuo svarbi žaidėjo pozicija? OBUT rekomenduoja primetinėtojams rinktis mažesnius rutulius, tipo išmušėjams bus sunkiau pataikyti… O išmušėjams atvirkščiai – kuo didesnis rutulys tuo didesnis smūgio paviršius. Bet mano REKOMENDACIJA būtų: rinkis sau patogius rutulius, nes nesvarbu ar tu primetėjas ar išmušinėtojas, jei rutuliai per dideli ar per maži, tai nei tu gerai primesi, nei pataikysi išmušti.

  • Sekantis parametras – svoris. Svoris labiau asmeniškas reikalas, didelio skirtumo nejausite paėmę 10 g svoryje besiskiriančius rutulius. Aišku, elementari fizika sako, kad jei sunkesnis rutulys jis riedės mažiau nei lengvesnis ir nuo sunkesnio rutulio bus didesnė atatranka mušant. Tačiau šie dalykai yra labiau įtakojami metalo mišinio iš kurio rutulys pagamintas (minkšti, kieti). Dažniausiai renkamasi tarp 680g ir 720g. Tiesa, jei reikia išmušinėti su rutuliu sveriančiu 680g ir 750g, ir tai reikia daryti per turnyrą kokias 7-8 val. gale dienos skirtumą rankos nuovargyje pajusite tikrai.

REKOMENDACIJA: pirmam kartui rekomenduočiau paimti lengvesnius rutulius, taip mažiau pavargsite, kol priprasite žaisti didesniais atstumais, lengviau valdysis rutulys. Aišku, jei ranka pavargsta nuo rutulio laikymo, galbūt jums reikėtų paieškoti mažesnio rutulio, o ne lengvesnio. Petankė neturi būti daug jėgos ir ištvermės reikalaujančiu sportu, ji turi remtis įgūdžiais.

  • Kietumas. Rutuliai pagal metalo kietumą skirstomi į kietus, minkštus ir pusiau minkštus. Teorija sako, kad kieti rutuliai mažiau nusidėvi, labiau rieda, esant smūgiui labiau atšoka. Kitame gale esantys minkšti, atvirkščiai – mušant geriau sugeria smūgį ir yra tikimybė, kad rutulys mažiau nulėks atsimušęs. Metant aukštą „pointą“, toks rutulys mažiau turėtų atšokti ant kietos žemės. Ką aš pastebėjau iš praktikos: kieti rutuliai mažiau nusidėvi, yra ilgaamžiškesni, taip jie rieda ant kietos žemės labiau nei minkšti. Minkšti rutuliai greičiau nusidėvi, braižosi, matosi smūgių žymės. Aktyviai žaidžiant minkštus rutulius reikėtų keisti maždaug kas du metus. O šiaip minkšti rutuliai dar nereiškia daugiau „karo“ (išmušus priešininko kamuolį tavo rutulys lieka jo vietoje) ar daugiau gerų pointų, tai vėlgi įgūdžių reikalas.

REKOMENDACIJA: renkantis pirmus rutulius geriau pasirinkite kietesnius. Jie pigesni, tarnaus ilgiau. O vėliau, atsiradus norui nusipirkti kitokius rutulius, senieji dar ilgai tarnaus kaip treniruočių komplektas.

  • Rutulio paviršius: Galite rinkti iš visiškai „pliką“, su linijomis, ornamentais, ar tą patį „vėžliuką“. Rutuliai su gruoblėtesniu paviršiumi labiau kabinsis už aikštelės paviršiaus ir riedės mažiau. Bet vėl gi ne tiek, kad pajustumėte. Čia daugiau patogumas laikyti rankoje (kad būtų už ko įsikibti) ir rutulius su savitu raštu lengviau atskirti tarp krūvos kitų rutulių.
  • Gamybai naudotos medžiagos ir paviršiaus padengimas. Šiandien beveik visi rutuliai yra pagaminti iš plieno: arba iš nerūdijančio plieno arba iš anglinio plieno (carbon steel angl.). Čia paprasta – nerūdijantis plienas nerūdys, anglinis pienas reikalaus daugiau priežiūros, ir palikti ilgesniam laikui apsitrauks rūdimis. Nerūdijantis plienas turės pilką arba sidabro atspalvį. Anglinis plienas iš gamintojų atkeliaus dažniausiai padengtas dažų sluoksniu, tam kad nerūdytų kol guli ant lentynos. Iš čia ir pavadinimas firmų La Boule Bleu ir La Boule Noir (mėlynas ir juodas).

Tačiau trumpai pažaidus rutulių spalva nusitrina. Moralas: nori, kad nerūdytų – žaisk, nori kad nenusitrintu graži spalva – nežaisk.

Tiek šiam kartui. Tikiuosi įnešiau daugiau aiškumo, o ne sumaišties.

Sekanti tema: Rutulio metimas: nuo rutulio paėmimo, stovėsenos pasirinkimo, išmetimo trajektorijos ir pačio metimo atlikimo. Au revoir!

LPA rekomenduoja

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s